امروز : جمعه ، 29 تیر 1403        ساعت :


ادرار جهت کشت و آنالیز


 

آزمايشگاه پاتوبیولوژی هفده شهریور

 

 

 

راهنمای تهیه نمونه ادرار جهت کشت و آنالیز

 

بهتر است نمونه ادرار اول صبح که حداقل هشت ساعت در مثانه مانده و تغلیظ شده است، مورد آزمایش قرارگیرد. در غیراینصورت میتوان از نمونه ادرار راندوم یا اتفاقی جهت بررسی و کشت استفاده نمود.  

در مواردی که باید آزمایش کشت ادرار انجام شود، حداقل از سه روز قبل نباید آنتیبیوتیک مصرف شده باشد (در مواردی که رعایت این مطلب مقدور نیست باید به پزشک معالج و آزمایشگاه اطلاع داده شود).

برای نمونه کشت باید ازظرف  یکبار مصرف استریل شده استفاده شود و برای نمونه آنالیز ظرف باید تمیز باشد و سترون بودن آن الزامینیست. حداقل حجم نمونه ده میلیلیتر است.

توصیههای قابل ارائه به بیماران:

· بانوان قبل از نمونهگیری باید ناحیه ادراری تناسلی را کاملا با آب و صابون شستشو داده و پس از آبکشی و خشک کردن، قسمت اول ادرار خود را بیرون ریخته و قسمت میانی را در ظرف مناسب جمع آوری نمایند و قسمت آخر ادرار خود را نیز دور بریزند.

· در مورد آقایان شستشوی آلت با آب تنها کافی است. بدون دست زدن به ناحیه تمیز شده مقداری از ادرار را دفع كرده و بقیه آن را در ظرف مخصوصی بریزند (تا نصف ظرف پر شود).

· در نوزادان و کودکان زیر دو سال باید از کیسه‌‌‌‌‌های سترون شده مخصوص جمعآوری ادرار(Urine Bag)  كه متناسب با جنس كودك (پسرانه یا دخترانه) است، استفاده کرد. این كیسه نباید بیش از 45 دقیقه به مجرای ادرار متصل باشد. وقتی حـدود

   15- 10 میلی لیتر ادرار در کیسه جمع شد سر آنرا تا کرده تا بسته شود،  سپس در ظرف داده شده  به آزمایشگاه انتقال یابد.

 

 

 

شرایط نگهداری نمونه و نحوه انتقال:

· پس از نمونهگیری باید هر چه سریعتر و حداکثر تا دو ساعت نمونه‌‌‌‌‌ها را به آزمایشگاه جهت بررسی و کشت انتقال داد.

· ظرف حاوی نمونه باید با رعایت اصول ایمنی و بهداشتی به آزمایشگاه منتقل گردد.

 

 

 

ورود به سیستم جوابدهی آنلایننام کاربری :

رمز ورود :

ثبت نام آزمایشگاه ها
ثبـــت نام پزشکـــــان
 
       
       

آخرین اخبار

کبد چرب، بیماری خاموش ١٤٠١/١/٢٨
بسیاری از پزشکان قدیمی، دیابت را مادر همه مریضی‌ها می‌دانند اما برخی متخصصین تغذیه کبد چرب را در صدر جدول بیماری‌های خطرناک و خاموش قرار می‌دهند. بیماری که شناخت علائم و ویژگی‌های آن ساده نیست و گاهی برای درمانش دیر می‌شود! [ ادامه ]
 
پیام های بهداشتی

 

  سنگ‌های کلیوی در دستگاه جمع کننده ادرار، در کلیه‌ها تشکیل می‌شوند. وقتی غلظت بعضی از مواد به اندازه‌ای بالا برود که قابلیت حل شدن خود را از دست بدهند، به صورت بلورهای کوچک رسوب می‌کنند و تشکیل سنگ کلیه را می‌دهند. سنگ کلیه در مردان شایع‌تر از زنان است، در سفیدپوستان بیشتر از سیاه پوستان دیده می‌شود و افراد چاق هم بیشتر این عارضه را تجربه می‌کنند.

 سنگ‌های کلیه انواع گوناگونی دارند که درمجموع به چهار نوع سنگ‌های کلسیمی، اوریکی، عفونی و سنگ‌های سیستئینی تقسیم می‌شوند ولی اکثر آنهااز اگزالات کلسیم ایجاد می‌شوند.

 با توجه به نوع سنگ کلیه، درمان هم فرق می‌کند. برای مثال افراد مبتلا به سنگ‌های اسیداوریکی باید جوش شیرین مصرف کنند تا ادرار آنها قلیایی شود. در مبتلایان به سنگ‌های عفونی عمل جراحی تنها راه درمان است تا همه سنگ‌ها بر داشته شود، این افراد پس از جراحی باید تا مدتی آنتی بیوتیک مصرف کنند.

  نشانه‌های بیماری سنگ کلیه زمانی ظاهر می‌شود که سنگ جا‌به‌جا‌ ‌شود. این نشانه هاشامل‌ ‌درد زیاد (ابتدا درد‌کم و‌ ‌به مرور دردبیشتر می‌شود.) درد کلیه به صورت خنجری از پشت شروع می‌شود و با عبور سنگ به طرف پایین حالب، درد به تدریج به لگن و کشاله ران کشیده می‌شود. حالت‌ ‌تهوع و استفراغ‌، ‌تب، ‌وجودخون در ادرار‌، ‌کاهش دفع ادرار و یا قطع کامل‌ ‌آن‌، ‌درد در هنگام ادرار کردن‌،‌ ادرار بودار‌و تیره‌، ‌وجود چرک در ادرار‌ و ‌نفخ از دیگر علائم آن می‌باشند.

  توصیه ها . . .

اگر سنگ کلیه دارید ،با این توصیه‌ها می‌توانید سنگ کلیه خود را از بین ببرید.

 • روزی 2 تا 3 لیتر آب بنوشید، یعنی 6 تا 8 لیوان.
 • لیمو ترش تازه بخورید. این کار، خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهد.
 • اگر سنگ کلیه تان ناشی از اسیداوریک بالاست، کمتر گوشت قرمز بخورید.
 • مصرف سبزی ها و میوه ها را بیشتر کنید.
 • اسفناج، ریواس، چغندر، کاکائو، چای پُررنگ، سبوس، آجیل، بادام و توت فرنگی حاوی اگزالات فراوان هستند و مصرف آنها احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد.
 • از قرار گرفتن در شرایطی که با تعریق بیش از حد همراه است، خودداری کنید.
 • بیشتر ورزش کنید و کلا تحرک تان را افزایش دهید.
 • بر خلاف تصور رایج، بد نیست میزان مصرف لبنیات تان را بیشتر کنید.
 • مصرف غذاهای تند را کاهش دهید و از مصرف غذاهای حاوی ادویه و چاشنی های فراوان خودداری کنید.
 • از افراط در نوشیدن قهوه خودداری کنید. کافئین موجود در قهوه، دفع کلسیم از ادرار را افزایش می دهد.
 • از خوردن آب انگور بپرهیزید. کسی نمی داند چرا ، ولی به هر حال خوردن آب انگور خطر ابتلا به سنگ کلیه را در افرادی که استعداد آن را دارند تا 44% افزایش می‌دهد.

 
جستجو بر اساس نام آزمایش


جستجوی آزمایشات


02133307551-02133674348