امروز : چهارشنبه ، 29 فروردین 1403        ساعت :


تهیه نمونه اسپرم


 

آزمايشگاه پاتوبیولوژی هفده شهریور

 

 

 

دستورالعمل تهیه نمونه مایع منی برای بررسی و شمارش اسپرم

· نمونه باید پس از سه تا پنج روز پرهیز از نزدیکی یا انزال تهیه شود و نمونه‌‌‌‌‌هایی که پیش از دو روز و پس از هفت روز از آخرین نزدیکی جمعآوری شود برای انجام آزمایش مناسب نیست.

· وجود تب در خلال سه روز پیش از انجام آزمایش، نتیجه را تحت تاثیر قرار میدهد.

· آزمایش مایع منی بعد از بستن لوله‌‌‌‌‌ها در مردان (وازکتومی) باید حداقل دو ماه پس از بستن لوله‌ها انجام شود و در طی 48 ساعت پیش از انجام آزمایش نباید نزدیکی صورت پذیرد یا مایع منی به هر علت دفع شود.

· از ظرف شیشهای یا پلاستیکی تمیز، خشک و با دهانه گشاد که در دمای ºC40-20 گرم شده باشد،  استفاده کنید و ضمنا فاقد ترکیبات دترجنت یا سایر مواد سمی باشد.

حجم نمونه

باید تمامی نمونه منی در ظرف مخصوص ریخته شود، زیرا چنانچه فقط قسمتی از نمونه در اختیار آزمایشگاه قرار  داده شود باعث حصول نتیجه غیر واقعی خواهد شد.

 

نحوه تهیه نمونه:

· قبل از ریختن نمونه به داخل ظرف بهتر است با در دست گرفتن ظرف، دمای آن به نزدیک درجه حرارت بدن (37 درجه سانتیگراد) برسد.

· نمونه باید ترجیحا در آزمایشگاه تهیه شود و چنانچه این امر ممکن نباشد، نمونه باید در مدت کمتر از نیم ساعت به آزمایشگاه تحویل داده شود، بعد از دو ساعت نمونه قابل پذیرش نیست، لذا در هنگام تحویل نمونه به آزمایشگاه زمان دقیق جمعآوری آن باید به مسئول پذیرش اعلام گردد.

· بهترین نمونه منی نمونهای است که از طریق تحریک مصنوعی و بدون استفاده از صابون و با دست کمی نمناک تهیه گردد.

· نمونه تهیه شده در داخل کاندوم بهعلت داشتن مواد اسپرمکش برای آزمایش مناسب نیست. با این وجود نمونهگیری در طی مقاربت و با استفاده از یک وسیله جمعآوری منی (Silastic Condom-Type Seminal Pouch ) ممکن است سبب کیفیت بالاتر آن شود.

 

 

 

شرایط نگهداری نمونه و نحوه انتقال

از قرار دادن نمونه در دماهای کمتر از صفر درجه و بالاتر از 40 درجه سانتیگراد خودداری شود و تا زمان تحویل نمونه به آزمایشگاه، در دمای نزدیک به حرارت بدن (ºC37) نگهداری شود (مثلا در زیر بغل).

  

 

 

ورود به سیستم جوابدهی آنلایننام کاربری :

رمز ورود :

ثبت نام آزمایشگاه ها
ثبـــت نام پزشکـــــان
 
       
       

آخرین اخبار

کبد چرب، بیماری خاموش ١٤٠١/١/٢٨
بسیاری از پزشکان قدیمی، دیابت را مادر همه مریضی‌ها می‌دانند اما برخی متخصصین تغذیه کبد چرب را در صدر جدول بیماری‌های خطرناک و خاموش قرار می‌دهند. بیماری که شناخت علائم و ویژگی‌های آن ساده نیست و گاهی برای درمانش دیر می‌شود! [ ادامه ]
 
پیام های بهداشتی

 

  سنگ‌های کلیوی در دستگاه جمع کننده ادرار، در کلیه‌ها تشکیل می‌شوند. وقتی غلظت بعضی از مواد به اندازه‌ای بالا برود که قابلیت حل شدن خود را از دست بدهند، به صورت بلورهای کوچک رسوب می‌کنند و تشکیل سنگ کلیه را می‌دهند. سنگ کلیه در مردان شایع‌تر از زنان است، در سفیدپوستان بیشتر از سیاه پوستان دیده می‌شود و افراد چاق هم بیشتر این عارضه را تجربه می‌کنند.

 سنگ‌های کلیه انواع گوناگونی دارند که درمجموع به چهار نوع سنگ‌های کلسیمی، اوریکی، عفونی و سنگ‌های سیستئینی تقسیم می‌شوند ولی اکثر آنهااز اگزالات کلسیم ایجاد می‌شوند.

 با توجه به نوع سنگ کلیه، درمان هم فرق می‌کند. برای مثال افراد مبتلا به سنگ‌های اسیداوریکی باید جوش شیرین مصرف کنند تا ادرار آنها قلیایی شود. در مبتلایان به سنگ‌های عفونی عمل جراحی تنها راه درمان است تا همه سنگ‌ها بر داشته شود، این افراد پس از جراحی باید تا مدتی آنتی بیوتیک مصرف کنند.

  نشانه‌های بیماری سنگ کلیه زمانی ظاهر می‌شود که سنگ جا‌به‌جا‌ ‌شود. این نشانه هاشامل‌ ‌درد زیاد (ابتدا درد‌کم و‌ ‌به مرور دردبیشتر می‌شود.) درد کلیه به صورت خنجری از پشت شروع می‌شود و با عبور سنگ به طرف پایین حالب، درد به تدریج به لگن و کشاله ران کشیده می‌شود. حالت‌ ‌تهوع و استفراغ‌، ‌تب، ‌وجودخون در ادرار‌، ‌کاهش دفع ادرار و یا قطع کامل‌ ‌آن‌، ‌درد در هنگام ادرار کردن‌،‌ ادرار بودار‌و تیره‌، ‌وجود چرک در ادرار‌ و ‌نفخ از دیگر علائم آن می‌باشند.

  توصیه ها . . .

اگر سنگ کلیه دارید ،با این توصیه‌ها می‌توانید سنگ کلیه خود را از بین ببرید.

 • روزی 2 تا 3 لیتر آب بنوشید، یعنی 6 تا 8 لیوان.
 • لیمو ترش تازه بخورید. این کار، خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهد.
 • اگر سنگ کلیه تان ناشی از اسیداوریک بالاست، کمتر گوشت قرمز بخورید.
 • مصرف سبزی ها و میوه ها را بیشتر کنید.
 • اسفناج، ریواس، چغندر، کاکائو، چای پُررنگ، سبوس، آجیل، بادام و توت فرنگی حاوی اگزالات فراوان هستند و مصرف آنها احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد.
 • از قرار گرفتن در شرایطی که با تعریق بیش از حد همراه است، خودداری کنید.
 • بیشتر ورزش کنید و کلا تحرک تان را افزایش دهید.
 • بر خلاف تصور رایج، بد نیست میزان مصرف لبنیات تان را بیشتر کنید.
 • مصرف غذاهای تند را کاهش دهید و از مصرف غذاهای حاوی ادویه و چاشنی های فراوان خودداری کنید.
 • از افراط در نوشیدن قهوه خودداری کنید. کافئین موجود در قهوه، دفع کلسیم از ادرار را افزایش می دهد.
 • از خوردن آب انگور بپرهیزید. کسی نمی داند چرا ، ولی به هر حال خوردن آب انگور خطر ابتلا به سنگ کلیه را در افرادی که استعداد آن را دارند تا 44% افزایش می‌دهد.

 
جستجو بر اساس نام آزمایش


جستجوی آزمایشات


02133307551-02133674348